Komentář: Rozdíl mezi fanouškem a žlučovodem0

Házená je kontaktní sport, a to nejen na hřišti. V kontaktu jsou i rozhodčí, kteří svým posuzováním mnohdy nezískají nejvřelejší sympatie fanoušků. Vyjma póla či curlingu je tomu tak zajisté ve všech týmových sportech. Házená je však unikátní svou blízkostí. Diváci jsou namačkáni u outových čar, a tak se spršce nadávek nedá vyhnout. A v nafukovacích halách to platí dvojnásob. Rozhodčí si tak krásně může vychutnat každou urážku zvlášť.

Jedna věc je zakřičet na rozhodčího za vyhroceného stavu a při sporném okamžiku. Rozmohl se nám však takový nešvar, že je rozhodčí kokotován od první minuty. Každý jeho krok je posuzován davem bystrých expertů a moudrých analytiků, přičemž je zcela irelevantní, co se ve skutečnosti odehrává na hřišti.

Je tak na pováženou, co nutí člověka řvát na druhého po celou dobu zápasu? V neděli. Večer. Co nutí člověka přijít na zápas, vyřvat si hlasivky, zrudnou v obličeji, vytřeštit oči a v hysterickém záchvatu drmolit cosi o genitáliích či fyzických dispozicích? Co nutí člověka vyzvracet hektolitry žluči místo toho, aby se podíval na svůj oblíbený tým a po zápase a dvou, třech pivech šel v klidu domů?

Sudí tak chodí na hřiště s vědomím, že budou po dalších zhruba osmdesát minut za ču*áky, pí*e a kre*ény. To pak musí mít hroší kůži, aby pískání po pár zápasech nenechali. Je pak začarovaným kruhem, když si fanoušci pořád a pořád a pořád stěžují na kvalitu rozhodčích, přitom právě i s jejich přičiněním toho spousta nadějných píšťalek nechala.

Z fandění se tak stává buzerace.

Něco jiného je čas od času zařvat na soupeře, který se zachová nesportovně či nešetrně fauluje. Přece jenom hrát milovaný sport a u toho schytat pár nadávek není to samé jako s píšťalkou mezi zuby běhat od čáry k čáře. A za almužnu.

Pokud se tedy v přístupu fanoušků nic nezmění, může se za pár let stát, že si budou muset zápasy nižších lig pískat samotní hráči. Měli bychom si proto uvědomit, že fanoušek je slovo odvozené od slova fandit, ne nadávat.

Tímto proto děkujeme majlontským fanouškům, že nás Vaše podpora a způsob fandění nejen těší, ale že nás také činí hrdými.

Jan Singer

Odpovědět