NOVÁ TVÁŘ V REALIZAČNÍM TÝMU „MAJLONTU“ – upřesnění přípravných utkání

Na trenérské lavičce posílí pro nadcházející sezónu realizační tým Majlontu  další zkušená házenkářská osobnost. Je jím Jiří Řezník odchovanec brněnské házené (Tatran Bohunice, HK KP Brno pozn.red.), který vystřídá na lavičce Pavla Čejku a spolu s trenérem Víťou Musilem vytvoří trenérský tandem. Pavel Čejka se z pracovních a rodinných důvodů přesunuje do nově vytvořené pozice tzv. „poradce při potížích“ a kromě toho bude mít na starost klubový skauting a mentální dozor nad děním v A týmu. 

 

Pavel Čejka, nejen v „Majlontu“ vysoce hodnocená a respektovaná osobnost si dává od trénování pauzu a bude se více věnovat rodině a výchově dcer. To ovšem neznamená, že zmizel úplně ze scény. Pomáhá klubu s příchodem nových hráčů, skladbou mužstva a vykonává funkci tzv. „Božího oka“ nad prací trenérů s extraligovým mužstvem mužů. Takže takové ty dveře, kam můžou trenéři zaklepat, když si něčím nejsou jistí. To je docela důležitá funkce, ale jde o to, jestli ho Jirka Řezník na lavičce dokáže nahradit. „ No takovej bourák jak já to určitě není (smích)….ne teď vážně, Řezňa je bezesporu velmi výrazná osobnost jihomoravské házené, s bohatou hráčskou kariérou. Házenou jako sport má v malíčku, podívejte se, co na trenérské pozici udělal s Tatranem Bohunice (2x po sobě 1. místo ve druhé lize pozn. red.). Oba s Víťou jsou typologicky odlišní trenéři, což bude určitě pro mužstvo přínos a bude to fungovat. Kdyby byli oba stejně založení, tak si nemají co říct, co poradit, reakce na vývoj v utkání jsou pak stejné, a to není dobré“ míní Pavel Čejka.

Jirka Řezník je odchovancem Tatranu Bohunice a poprvé nastoupil do nejvyšší soutěže za SK KP Brno již v 18 letech. Českou extraligu hrál čtyři sezóny a pak se přesunul na dlouhých 12 let do zahraničí, Nejprve působil v Německu ve druhé a třetí lize, po té se přesunul do Rakouské bundesligy (2.nejvyšší), aby se pak na sezónu 2011/2012 vrátil do české extraligy v barvách SK KP Brno. 

„ Za sebe jsem velmi rád, že se podařilo přivést Juru Řezníka k nám do týmu. Po avizovaném přesunu Pavla Čejky do nové pozice, který se chce více věnovat rodině, což samozřejmě respektujeme, jsme museli hledat náhradu. Jak už jsem říkal v rozhovorech dřív, my chceme spolupracovat s hráči a lidmi především z našeho regionu, protože víme, že v klubech okolo nás působí velmi schopní trenéři a lidé. Nechceme je ale vytrhovat z jejich klubů pokud sami nejsou volní a k dispozici, protože oni jsou důležití tam, kde jsou, ať už při výchově hráčů nebo při organizaci chodu jejich oddílu. Proto jsem rád, že se trenér Jurových kvalit po skončení jeho angažmá rozhodl upřednostnit nás“, hodnotí nově vzniklou situaci hlavní trenér Víťa Musil.

Jirka Řezník, jak nám prozradili klubové zdroje, si po oslovení vzal dva dny na rozmyšlenou, což není mnoho. V tuto chvíli má za sebou v maloměřickém prostředí týden činnosti, a podle stejných zdrojů doposud z Majlontu neutekl, tak jsme se ho zeptali na první dojmy.

 „ Rozhodoval jsem se dva dny, to jsou správné informace. Měl jsem ještě nabídku z Rakouska ze třetí ligy, ale tu jsem odmítl. Jednak jsem byl rád za oslovení z Maloměřic, myslím, že můžu svými zkušenostmi pomoct a v mé trenérské kariéře to bude znamenat určitě víc, než nižší soutěž v Rakousku. Ta nabídka přišla v období koronaviru a kdo dnes může říct, jak se to bude vyvíjet dál. Navíc nepřicházím do neznámého prostředí, znám lidi a většinu hráčů z klubu, stejně tak specifickou atmosféru pod komínem, která tady dlouhodobě panuje. Po prvním týdnu nemůžu nic komentovat, sleduji a snažím se navnímat hráče, které neznám, abych k nim zvolil správný přístup. Obecně si myslím, že to mužstvo bude více konkurence schopné, než jsme mohli vidět loni. Jednak je zkušenější a současně vhodně doplněné. Když se povedou ještě jeden, dva příchody, tak to bude dobré“ říká Jirka Řezník, přezdívaný přiléhavě „Řezňa“

 

V Maloměřicích již upřesnili detaily přípravných utkání, tak si to pojďme zrekapitulovat:

 

11.8.      18:15 přátelák v Bohunicích

14.-15.8. turnaj Slovinsko (3 zápasy)

19.8.      18:30 přátelák doma Šala

21.-22.8. turnaj Hranice (3 zápasy)

25.8.      18:30 přátelák doma Telnice

29.8. turnaj doma (pouze sobota – 3 zápasy (Modra, Litovel, Budějovice)

 

Otakar Veselý

 

Dravec do ofenzívy – Vít Kučera

Novou posilu zejména do ofenzívy představují házenkáři SHC Maloměřice Brno pro nadcházející ročník STRABAG Rail Extraligy. Po Lukáši Koubkovi přichází z Handball KP Brno další útočná posila, v loňském nedohraném ročníku jeden ze dvou nejlepších exekutorů sedmimetrových hodů, Vít Kučera. První otázka ale bude patřit pohledu trenéra Vítka Musila.

 

V premiérovém ročníku se tvoje mužstvo v útoku potýkalo s malou potencí. Dávali jste málo branek a proto není divu, že posilujete zejména v útočné fázi. Co tě zaujalo na Vítovi Kučerovi a jak by si ho od začátku přípravy hodnotil?

Víťa velmi dobře zapadá do toho, jaký systém hry chceme v této sezóně hrát, a jakou hrou se chceme prezentovat. Má už slušnou zkušenost s extraligou a v útoku je stylem zdravě dravý po tom, hrát přímo na bránu soupeře. Navíc je výjimečně dobře připraven po kondiční stránce, což se ukázalo v testech. Je vidět, že na sobě hodně sám pracuje. Myslím, že v minulé sezóně Víťa nedostával až tak moc prostoru ve hře, jak by zasloužil. Já věřím, že pro nás bude posila, takže bude mít šanci ukázat své kvality a vzhledem k jeho perspektivě se i dál rozvíjet.

 

A nyní už k Víťovi Kučerovi. Tak nám Víťo řekni, kolik si toho v házené doposud stihl, a jak si vůbec začínal?

Házenou jsem začal hrát v 1. třídě na základní škole, když mi bylo 7 let. K házené mě dostal táta, jelikož hrál házenou 20 let. Přivedl mě na trénink a baví mě to do dnes. Rád bych mu touto cestou poděkoval, stejně jako celé rodině, která mě podporovala a snažila se pro mě udělat maximum. Za to jsem jim velmi vděčný.

V minižácích jsem začal v týmu SK Kuřim. Následně jsem přestoupil do mládežnických kategorií do Králova pole Brno, tzv. „Kéniku“. V mladším a starším dorostu jsem pak působil v týmu HC Zubří, kde jsem se dostal do dorostenecké a juniorské reprezentace a také se zúčastnil Mistrovství Evropy v Polsku. V mužích jsem se vrátil do extraligy zpět do Brna. 

 

To je na tvůj věk už docela slušná sbírka zkušeností z házené, to asi muselo zabrat hodně tréninkového času. Co škola?

Aktuálně dokončuji vysokou školu ekonomickou v Brně, kde mi zbývá poslední rok magisterského studia. Jinak brigádně pracuji v bance na správě klientských účtů v oblasti exekucí. Skloubit se to dá s tréninky v házené docela v pohodě, jelikož si volím směny, jak se mi to hodí. 

 

Všeobecně se o tobě ví, že jsi výborný střelec sedmiček. To asi není samo sebou. Prozradíš nám, jak se na ně připravuješ? 

Před každým zápasem sleduji video soupeře, jaký má jejich brankář styl zákroků, nebo hledám nějakou slabinu, ale i bývalí spoluhráči se mi snažili radit.

 

Na kterých postech nejraději hraješ, a který naopak nepreferuješ? 

Od žáků nejraději hraji na střední spojce, ale ani mi nevadí hrát na krajních spojkách. Jelikož jsem pravák, tak na pravé straně je to těžší, ale vyloženě nenávist k žádnému postu nemám. 

 

Jak se těší na novou sezónu, v pro tebe novém prostředí?  Na novou sezonu se těším hodně,  jelikož minulá sezona skončila předčasně a pauza byla moc dlouhá. V novém prostředí se mi kromě „majlontských“ fanoušků líbí nová hala a hlavně super parta a taková přátelská atmosféra. V týmu je navíc hodně kluků se kterými jsem hrál, a to jak v žácích, tak i v mužích.

 

Díky Víťo za rozhovor a přeji ti i za fanoušky úspěšnou sezónu v zeleno žlutých barvách Majlontu.

 

Ota Veselý

Všemi milovaná příprava pomalu začíná

Po čtrnáctidenním volnu od 1.7. zahájili hráči SHC Maloměřice Brno pomalu letní přípravu. I když zatím každý samostatně, dle individuálních plánů. K ostré přípravě se mužstvo sejde společně na hale dne 13.7.  

 

V rámci individuálních plánů bylo mužstvo rozděleno do tří různých skupin, s různým zaměřením a obsahem zatížení. V podstatě se tak stalo na základě výsledků testů, kterých se mužstvo účastnilo v poslední den před dovolenou. 

„Výsledky testů nám ukázaly u hráčů různé stupně zanedbanosti jejich fyzické připravenosti, částečně vzniklé nucenou přestávkou kvůli koronavirové krizi. Z těchto důvodů jsme provedli selekci hráčů do tří skupin s různým zaměřením individuální kondiční přípravy, a záleží jen na nich, jak k ní přistoupí, aby to mělo efekt. To se dozvíme hned na začátku přípravy při opakovaných testech“, sdělil trenér Vít Musil. Výsledky testů dle sdělení trenéra Musila nejsou bohužel určeny pro veřejnost a fanoušky, jediné co byl ochoten prozradit bylo, že nejtvrdším střelcem při testování byl Jirka Havlát s pivotem Janem Ipserem. Zatímco u Jirky Havláta byl tento výsledek tak trochu očekávaný, u Honzy Ipsera se jednalo jednoznačně o příjemné překvapení. 

O moc sdílnější nebyl ani kondiční trenér Josef Mlčúch. „ Já bych to moc komentovat nechtěl, každopádně výsledky nám napověděli, kde a v jakých oblastech přidat. Například odrazová síla ukázala úroveň někde na hranici juniorské reprezentace dívek ve volejbalu, což je samozřejmě málo. Každopádně máme plán přípravy, známe termínovou listinu a rozlosování, víme přesně kdy má přijít náš vrchol, a máme dost času se na to připravit.“ 

 

Jak jsme již zmínili mužstvo se sejde  společně k přípravě 13.7. v hale v Maloměřicích, kde v současné době výbor usilovně pracuje, a dokončuje budování vlastní posilovny. Po třítýdenním bloku fyzické přípravy v hale i mimo halu, přijdou na řadu balónky a herní část přípravy, na kterou se každý hráč těší, jak nám prozradil brankář Michal Mazač. „Co se týká herní přípravy tak pokud nám to koronavirová situace dovolí, absolvujeme ve dnech 14.-16.8. turnaj ve Slovinsku, kde bychom se měli střetnout s RD Izola, (umístění ve slovinské lize podobně jako SHC Maloměřice pozn.red.) potom s RD Riko Ribnica, které se umístilo na druhém místě hned za Laško Celje. Třetí účastník by měl být italský SSV Loacker Bolzano,“ upřesnil trenér Musil. O týden později absolvuje mužstvo dvoudenní turnaj na palubovce Cementu Hranice, a následně 28.8. se představí mužstvo SHC Maloměřice Brno na domácím turnaji, kde soupeři jsou zatím v jednání. To se bude jednat již o poslední přípravu, protože v dalším týdnu již startuje Extraliga, a „majlontští“ vyjíždějí k prvnímu utkání na Duklu Praha. „Lepšího soupeře na rozjezd jsme si ani nemohli přát,“ zní optimisticky z klubu.

 

Otakar Veselý