Dravec do ofenzívy – Vít Kučera

Novou posilu zejména do ofenzívy představují házenkáři SHC Maloměřice Brno pro nadcházející ročník STRABAG Rail Extraligy. Po Lukáši Koubkovi přichází z Handball KP Brno další útočná posila, v loňském nedohraném ročníku jeden ze dvou nejlepších exekutorů sedmimetrových hodů, Vít Kučera. První otázka ale bude patřit pohledu trenéra Vítka Musila.

 

V premiérovém ročníku se tvoje mužstvo v útoku potýkalo s malou potencí. Dávali jste málo branek a proto není divu, že posilujete zejména v útočné fázi. Co tě zaujalo na Vítovi Kučerovi a jak by si ho od začátku přípravy hodnotil?

Víťa velmi dobře zapadá do toho, jaký systém hry chceme v této sezóně hrát, a jakou hrou se chceme prezentovat. Má už slušnou zkušenost s extraligou a v útoku je stylem zdravě dravý po tom, hrát přímo na bránu soupeře. Navíc je výjimečně dobře připraven po kondiční stránce, což se ukázalo v testech. Je vidět, že na sobě hodně sám pracuje. Myslím, že v minulé sezóně Víťa nedostával až tak moc prostoru ve hře, jak by zasloužil. Já věřím, že pro nás bude posila, takže bude mít šanci ukázat své kvality a vzhledem k jeho perspektivě se i dál rozvíjet.

 

A nyní už k Víťovi Kučerovi. Tak nám Víťo řekni, kolik si toho v házené doposud stihl, a jak si vůbec začínal?

Házenou jsem začal hrát v 1. třídě na základní škole, když mi bylo 7 let. K házené mě dostal táta, jelikož hrál házenou 20 let. Přivedl mě na trénink a baví mě to do dnes. Rád bych mu touto cestou poděkoval, stejně jako celé rodině, která mě podporovala a snažila se pro mě udělat maximum. Za to jsem jim velmi vděčný.

V minižácích jsem začal v týmu SK Kuřim. Následně jsem přestoupil do mládežnických kategorií do Králova pole Brno, tzv. „Kéniku“. V mladším a starším dorostu jsem pak působil v týmu HC Zubří, kde jsem se dostal do dorostenecké a juniorské reprezentace a také se zúčastnil Mistrovství Evropy v Polsku. V mužích jsem se vrátil do extraligy zpět do Brna. 

 

To je na tvůj věk už docela slušná sbírka zkušeností z házené, to asi muselo zabrat hodně tréninkového času. Co škola?

Aktuálně dokončuji vysokou školu ekonomickou v Brně, kde mi zbývá poslední rok magisterského studia. Jinak brigádně pracuji v bance na správě klientských účtů v oblasti exekucí. Skloubit se to dá s tréninky v házené docela v pohodě, jelikož si volím směny, jak se mi to hodí. 

 

Všeobecně se o tobě ví, že jsi výborný střelec sedmiček. To asi není samo sebou. Prozradíš nám, jak se na ně připravuješ? 

Před každým zápasem sleduji video soupeře, jaký má jejich brankář styl zákroků, nebo hledám nějakou slabinu, ale i bývalí spoluhráči se mi snažili radit.

 

Na kterých postech nejraději hraješ, a který naopak nepreferuješ? 

Od žáků nejraději hraji na střední spojce, ale ani mi nevadí hrát na krajních spojkách. Jelikož jsem pravák, tak na pravé straně je to těžší, ale vyloženě nenávist k žádnému postu nemám. 

 

Jak se těší na novou sezónu, v pro tebe novém prostředí?  Na novou sezonu se těším hodně,  jelikož minulá sezona skončila předčasně a pauza byla moc dlouhá. V novém prostředí se mi kromě „majlontských“ fanoušků líbí nová hala a hlavně super parta a taková přátelská atmosféra. V týmu je navíc hodně kluků se kterými jsem hrál, a to jak v žácích, tak i v mužích.

 

Díky Víťo za rozhovor a přeji ti i za fanoušky úspěšnou sezónu v zeleno žlutých barvách Majlontu.

 

Ota Veselý