V.Musil: Hráče nelze hned zapnout nějakým vypínačem

Házenkáři SHC Maloměřice Brno zahájili opět po delší době tréninkový proces ve vlastním prostředí. Na základě usnesení vlády ČR, a vidinou možnosti zahájení soutěže již o víkendu 14.-15.11. 2020, se dostavili k prvnímu tréninku ve středu 4.11. ve své hale. To, že míče létaly po všech koutech sportovní haly bylo nepodstatné, na hráčích byla viditelná radost ze sportu a pohybu. Nutno podotknout, že o pokračování STRABAG Rail Extraligy ještě nebylo rozhodnuto, čeká se na vyjádření kompetentních orgánů  k žádosti Českého svazu házené, a na schválení navrhovaných bezpečnostních opatření. Ale trénovat se může a to je skvělá zpráva nejen pro „Majlont“.

 

Jak napovídá fotografie, dnes jste zavítali do vlastní posilovny, jak na tom hráči jsou? Nemohli jsme se nezeptat kondičního trenéra Josefa Mlčúcha. „ No to já nevím, já je viděl měsíc jen běhat po venku. To uvidíte zítra“, směje se.

Zkusíme tedy trenéra Víta Musila, jestli by nebyl sdílnější. Jak to vidíte dál s mužstvem, jaký je plán?

„Doposud jsme kolektivně netrénovali a hráči měli za úkol individuálně plnit zadaná kondiční cvičení. Momentálně okamžitě využijeme možnosti organizovaně trénovat a to prozatím jednofázově každý den. Program tréninků a intenzitu budeme muset přizpůsobit podle toho, jak na tom hráči po zákazu reálně budou, jak po kondiční tak i technické stránce“. 

Co bezpečnostní opatření, jak se promítnou do přípravy? „ Dle prozatímních informací budeme muset testovat všechny hráče a realizační tým na COVID pomocí PCR testů před každým utkáním. V tuto chvíli to máme jako klub zajištěno, ale pokud by se ČSH podařilo zajistit nějakou formu centrálního testování, tak toho rádi využijeme. Víme, že se jednání tímto směrem vedou a vypadá to pro nás příznivě. My tedy jdeme v tomto případě ještě nad rámec těchto opatření, a pro náš klid a informovanost budeme testovat hráče již v pondělí pomocí antigenních testů. I když mi není jasné, proč musíme testovat i ty členy, kteří si nákazou prošli, a jsou dle vyjádření odborníků do ledna proti viru imunní.“

 

V případě, že házená obdrží výjimku z vládních opatření a soutěže se rozběhnou, čeká vás v neděli 15.11. v 10:30 hod. utkání v Plzni. Lepšího soupeře na rozehrání jste si asi nemohli přát, že? S čím do utkání půjdete?

„I v případě, že se bude ihned hrát, tak budeme muset postupovat obezřetně a krok po kroku, protože hráče nelze pomyslně zapnout nějakým vypínačem a čekat od nich maximální výkon. Jako trenéři budeme muset jednat s ohledem na prevenci zranění a spíše dlouhodobou výkonnost než na nějaký okamžitý výsledek. I když jsou všichni hladoví po míči a hře, tak budeme určitě jednu až dvě tréninkové jednotky týdně zaměřovat na kondiční schopnosti a našim cílem bude postupně tým opět dostat do stavu a režimu, který odpovídá soutěžnímu období“.

Ještě se nám na závěr podařilo zastavit jednoho ze zkušenějších hráčů Maloměřic Jiřího Havláta. Na oba tréninky přijel převlečený, a i přes čerstvě vydesinfikované prostředí sportovní haly zázemí šaten a sprch nevyužil. Po tréninku rovnou do auta a domů.“ Já se snažím chránit sebe a svou rodinu, přece jen mám malé dítě. Prozatím jsem si nákazou neprošel a doufám, že to tak i zůstane, když se všichni budeme chovat odpovědně. Na druhou stranu jsem strašně rád, že už můžu trénovat s klukama a míčem. Moc se mi po lidech z klubu stýskalo a vím, že jim po mě taky“, uzavírá Jirka. 

Ota Veselý