Zachránění v Extralize, i přes prohru v odvetném utkání v Litovli

Litovel, 16. května 2024 – Ve druhém odvetném utkání baráže o Extraligu házené se SHC Maloměřice Brno podařilo udržet v nejvyšší české soutěži. Navzdory těsné prohře 25:23 na palubovce Tatran Litovel se díky pětibrankovému náskoku z prvního utkání stali vítězi baráže.

První zápas, který se konal před týdnem v Brně, přinesl vítězství domácích SHC Maloměřice Brno s výsledkem 39:34. Tento rozhodující náskok se ukázal jako klíčový pro celkové setrvání v Extralize, což se potvrdilo v napínavém odvetném duelu v Litovli.

Tatran Litovel, motivovaný domácím prostředím a podporou fanoušků, vstoupil do zápasu s odhodláním zvrátit nepříznivý výsledek z prvního utkání. Již od úvodních minut diktovali tempo hry a dokázali využívat chyby hostujícího týmu. Poločasový stav 10:9 pro domácí tým naznačoval, že boj o udržení v Extralize bude tvrdý až do samotného závěru.

Druhá polovina zápasu přinesla dramatické momenty a brankáři obou týmů pokračovali ve výborném výkonu z prvního poločasu. SHC Maloměřice Brno se soustředili na udržení potřebného skóre a hráli s důrazem na pevnou obranu. Navzdory tomu, že Tatran Litovel dokázal v závěru utkání zvýšit tlak a vyhrát o dvě branky, konečný výsledek 25:23 nestačil na celkové vítězství v baráži.

Po závěrečném hvizdu se tak SHC Maloměřice Brno mohli radovat z udržení v Extralize, což bylo pro tým a jeho fanoušky obrovským úspěchem. „Věděli jsme, že to nebude snadné. Barážové utkání jsou ošemetné, a my jsme ani v jednom z nich nehráli tak kvalitně, jako v závěrečné fázi Extraligy. Není mi jasné, proč nechceme vyhrávat a dělat si dobré jméno, no nic, musím si dát panáka a rozdýchat to,“ uvedl trenér Maloměřic Jiří Mičola po zápase. Na druhou stranu maloměřičtí házenkáři měli v utkání pouhých 37% úspěšnost střelby, takže z tohoto úhlu pohledu se prohra o dva góly jeví jako slušný výsledek.

Tatran Litovel si i přes snahu a výhru v odvetném utkání bude muset znovu hledat cestu zpět do Extraligy přes prvoligové boje. Naopak SHC Maloměřice Brno si mohou užít další sezónu mezi elitou české házené, kterou si vybojovali díky celkovému nasazení a strategii v obou zápasech baráže.