Za oponou záchrany: Trenér Jiří Mičola o taktikách, klíčových momentech sezóny a plánech do budoucna

Gratulujeme k úspěšnému udržení týmu v Extralize. Jaké byly vaše první pocity po záchraně v nejvyšší soutěži?  Úplně první pocit byl zklamání, že jsme prohráli. Měli jsme na to vyhrát, ale hráči měli asi v hlavě, že stačí malá prohra. Takže zklamání, ale potom radost, že jsme splnili cíl se zachránit.

Co bylo podle vás klíčové pro zlepšení výkonů týmu ve druhé polovině sezóny? Zlepšení obrany a víra hráčů, že to jsou oni, kdo budou rozhodovat zápas

Jak byste popsal svou strategii a přístup, který jste přinesl do týmu? Maximální nasazení, bojovnost a kolektivní výkon

Jaké změny jste provedl po nástupu do funkce trenéra v lednu, které měly největší dopad na tým? Zjednodušit hru, vytvářet tlak na branku. Ne kroužit kolem brankoviště a zkvalitnit obranu do prostoru 6-9metrů

Jak se vám podařilo zvednout sebevědomí hráčů a vytvořit v týmu pozitivní atmosféru? Potřebovali jsme se zase naučit vyhrávat a věřit ve své schopnosti. Říkal jsem hráčům, že já jim můžu poradit a připravit je, ale rozhodovat na hřišti musí oni. Že je to o sebevědomí a převzetí herní zodpovědnosti.

Můžete nám přiblížit nějaké konkrétní taktiky nebo tréninkové metody, které jste použil k dosažení úspěchu?  Jako trenér můžete mít různé taktiky, ale je otázka, jestli ti hráči, které máte na to mají a dokážou to plnit. Já se snažil zvolit takovou taktiku a hru aby to bylo v silách mých hráčů. To je i v tréninku, musíte pracovat na věcech, ve kterých chybujete a hlavně v obraně to hráče moc nebaví. Z mého pohledu je ale obrana strašně důležitá a je to spojená nádoba s výkony brankářů. Z kvalitní obrany se dávají jednoduché góly.

Jaký máte vztah s hráči a jak se vám podařilo získat jejich důvěru? V dnešní době cítím, že je to jiné, než když jsem býval hráč. Je to více demokratické a hráči mají i více dotazů. Tu tréninkovou práci nejde ale nahradit ničím jiným než poctivým přístupem. Snažím se hráčům vysvětlit proč to tak chci a jaký to má smysl. Pohledy trenéra a hráče jsou někdy rozdílné a proto je důležité najít společnou cestu.

Jaký vliv měl váš předchozí hráčský a trenérský zážitek na váš současný přístup k trénování Snažím se vcítit do role hráče a poznat jak bych se asi cítil v dané situaci já a podle toho poradit. Jenže každý hráč je povahově odlišný a já už se taky dost vzdaluji dnešní hráčské generaci (smích)

Které momenty nebo zápasy v druhé polovině sezóny byly pro vás nejdůležitější? Povedené poločasy s Plzní, se Zubřím i v Lovosicích, výhra s Hranicemi a Veselím a vybojované body v Jičíně a Strakonicích.

Jak jste se připravoval na rozhodující utkání, která rozhodla o setrvání v Extralize? Hledal jsem optimální sestavu, protože dost hráčů bylo mimo hru a věřil jsem, že to vyjde 🙂

Jak hodnotíte celkový výkon týmu v sezóně 2023/2024? Celkově jsme získali 12 bodů, zachránili jsme se a v play- out jsme měli i pozitivní skore +1 takže spokojenost 🙂

Na co se budete zaměřovat v přípravě na nadcházející sezónu 2024/2025? Na zapracování nových hráčů a zlepšení se ve všech herních činnostech.

Jaké jsou vaše dlouhodobé cíle s týmem SHC Maloměřice Brno? Posunout tým do středu tabulky

Plánujete nějaké změny v týmu, ať už co se týče hráčského kádru nebo tréninkového procesu? Změny budou a já věřím, že hráči kteří přijdou si udrží svoji výkonnost a stávající hráči se vedle nich budou zlepšovat.

Jaké jsou vaše očekávání od příští sezóny a jak se chcete vyvarovat problémů, které tým postihly v první polovině této sezóny? Hrát pohlednou házenou, mít maximální přístup a nasazení, pracovat na soutěživosti a herních dovednostech a tím zvyšovat sebevědomí.

Co byste vzkázal fanouškům SHC Maloměřice Brno, kteří vás podporovali během těžkých časů? Aby nás fanoušci chodili podporovat minimálně v takovém počtu jako v posledních zápasech a věřím, že se jim odvděčíme dobrou házenou.

Jak hodnotíte úroveň Extraligy a jak vidíte budoucnost české házené? Myslím, že se úroveń Extraligy zvedla. Z mého pohledu je ale potřeba častější konfrontace se zahraničními kluby a to ne jen první čtyři týmy z extraligy.

Jaké kroky hodláte podniknout pro zlepšení spolupráce a komunikace uvnitř týmu? Více komunikovat 🙂

Jak se vám líbí život v Brně a jak vás přivítala místní házenkářská komunita? Život v Brně neznám, protože tam nežiju, dojíždím. Na Majlontu se cítím dobře. Působí na mě jako rodinný klub a věřím, že to takhle bude i nadále.